Wojskowy Instytut Łączności utrzymuje systematyczne kontakty z międzynarodowymi środowiskami badawczymi i projektowymi, wywierającymi wpływ na tworzenie nowych technologii teleinformatycznych.
Specjaliści z WIŁ uczestniczą w konferencjach, sympozjach, targach, wystawach, komitetach i grupach roboczych realizujących międzynarodowe projekty badawcze.
Projekty i programy międzynarodowe
GRUPY ROBOCZE NATO
Pracownicy WIŁ uczestniczą w pracach następujących grup roboczych NATO:
- IST 090/RTG-043 SOA Challanges over real time and disadvantaged grids - ds. wyzwań i implementacji architektury SOA w zdegradowanym środowisku sieciowym;
- RTG IST-114 Task Group Trusted Information Sharing for Partnerships (TISP) - ds. zaufanej wymiany informacji dla Partnerstw;
- IST-104/RTG-050 Cognitive Radio in NATO - ds. radia kognitywnego w NATO;
- IST-108 Cyber Defence Situational Awareness - ds. świadomości sytuacyjnej w obszarze obrony przed atakami cybernetycznymi;
- TC Syndicate AC/322(CP/4)N)2013 Technical Characteristics Syndicate NATO NINE (NATO Network and Information Infrastructure Internet Protocol Network Encryption) - ds. opracowania wymagań technicznych na standard NATO NINE (wymagania dla urządzenia kryptograficznego do zabezpieczenia sieci NATO opartych na protokole IP);
- IICWG International Interoperability Control Working Group - grupa utworzona przez producentów i twórców sprzętu dążących do osiągnięcia interoperacyjności.
WIŁ posiada także swojego reprezentanta w międzynarodowej grupie roboczej utworzonej przez producentów i twórców sprzętu dążących do osiągnięcia jego interoperacyjności - International Interoperability Control Working Group (IICWG).
ĆWICZENIA, WARSZTATY, TESTY
MNE 6: Multinational Experimentation - Wielonarodowy Eksperyment 6. W 2008 roku WIŁ został obserwatorem, a w 2009 - aktywnym uczestnikiem wielonarodowych eksperymentów przeprowadzanych w celu poprawy efektywności operacji koalicyjnych.
[Czytaj więcej/zwiń]
Geneza tych przedsięwzięć wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W roku 2001 Amerykańskie Połączone Dowództwo Sił Zbrojnych zapoczątkowało program badań w tym zakresie. Z czasem tę inicjatywę przyjęło wiele państw i organizacji z całego świata, w tym z obszaru NATO i Unii Europejskiej. W latach 2009-2010 podczas MNE 6 przedstawiciele Instytutu uzyskali możliwość zaprezentowania i weryfikacji własnych opracowań w trakcie testowania mechanizmów międzynarodowego współdziałania jednostek i organizacji cywilno-wojskowych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych na obszarach morskich, przybrzeżnych i odległych. Czynny udział specjalistów WIŁ w realizacji tych zadań, zawartych w celu 4.2 "Multinational Interagency Situational Awareness - Extented Maritime" (MISA-EM) szóstego eksperymentu, zakończył się znacznym sukcesem.
|
MNE-7: Multinational Experiment - Wielonarodowy Eksperyment 7 to siódma edycja eksperymentów, których celem była weryfikacja procedur, technologii oraz planowanych przedsięwzięć. Ćwiczenia dotyczyły problematyki dostępu do obszarów globalnych, takich jak: akweny morskie, kosmos
i przestrzeń powietrzna.
[ Czytaj więcej/ zwiń]
Przedstawiciele Wojskowego Instytutu Łączności uczestniczyli w pracach grupy tematycznej Cyberprzestrzeń, realizując cel 3.2 Wymiana Informacji. W wyniku prac tej grupy powstały rekomendacje dotyczące współdzielenia pomiędzy koalicjantami informacji o zagrożeniach i atakach na systemy teleinformatyczne. Uzyskana w ten sposób świadomość sytuacyjna pozwala decydentom na podjęcie optymalnych decyzji w zakresie wykrywania ataków i przeciwdziałania im, prowadząc do zwiększenia potencjału współpracujących stron na szczeblu narodowym oraz międzynarodowym w dziedzinie obrony cybernetycznej.
|
Multinational Capability Development Campaign (MCDC) to kampania inicjowana przez Amerykańskie Dowództwo Sił Połączonych (US Joint Forces Command). Stanowi ona kontynuację eksperymentów realizowanych wcześniej w ramach ćwiczeń MNE. Jej celem jest rozwój i wprowadzenie nowych zdolności ukierunkowanych na poprawę efektywności działania sił koalicyjnych w zakresie obrony cybernetycznej.
[Czytaj więcej/zwiń]
Kampania MCDC 2013-2014 skupia się na zdolnościach wymaganych do osiągnięcia powodzenia planowanej operacji. Szczególny nacisk kładzie się na proces planowania i koordynacji w zakresie zaangażowania niezbędnych instrumentów w środowisku operacji narodowych i międzynarodowych (pomoc humanitarna, klęski żywiołowe, operacje kryzysowe, zamierzone użycie sił itp.). Przedstawiciele WIŁ uczestniczą w pracach grupy tematycznej Cyber Capabilities for Combined Operational Access, która ma na celu opracowanie wytycznych dla procesu planowania operacji w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego misji realizowanych przez siły połączone.
|
CAP-DEMO: Capability Demonstration on the Baltic Sea - Pokaz wymiany informacji CAP-DEMO stanowił jeden z elementów Wielonarodowego Eksperymentu MNE 6, który miał na celu zbadanie zdolności współpracy międzynarodowych struktur cywilnych i wojskowych, w tym znajomości sytuacji środowiska morskiego w trakcie przeciwdziałania tzw. nieregularnym zagrożeniom.
Specjaliści WIŁ odnieśli znaczny sukces podczas realizacji poszczególnych etapów Wielonarodowego Eksperymentu MNE 6. Brali oni czynny udział w realizacji celu 4.2 "Multinational Interagency Situational Awareness - Extented Maritime Environment (MISA-EM)". Zakres celu projektu MISA-EM to rozwój zdolności sił koalicji oraz innych partnerów w zakresie zwiększania znajomości sytuacji w środowisku morskim w celu przeciwdziałania zagrożeniom nieregularnym, w tym ochrony przed niedozwoloną aktywnością na morzu, obszarach przybrzeżnych i odległych akwenach.
[Czytaj więcej/zwiń] Film
WIŁ w powyższym zakresie opracował łącznik międzysystemowy umożliwiający dystrybucję informacji w środowisku opartym na architekturze SOA oraz przekazywanie informacji zgodnie z ustalonymi regułami (uwierzytelnianie i autoryzacja użytkowników na bazie usług bezpieczeństwa oraz filtracja umożliwiająca przesyłanie pewnych zbiorów informacji tylko w przypadku wystąpienia sytuacji zagrożenia). Łącznik ten może być zastosowany w różnych działaniach koalicyjnych, nie tylko w środowisku morskim. Weryfikację możliwości technologicznych przeprowadzono z sukcesem we współpracy systemów Polski (SWIBŻ i OASIS), Szwecji (SUCBAS), Finlandii (MEVAT), NATO ACT (BRITE), Singapuru (OASIS), jak również sił i środków Marynarki Wojennej, Straży Granicznej i grup operacyjnych.
|
TIDE Sprint: NATO ACT Technology for Information, Decission and Execution Superiority - Środowisko badań technologii tworzenia przewagi informacyjnej, decyzyjnej i wykonawczej pod przewodnictwem NATO ACT.
Od 2008 r. pracownicy WIŁ czynnie uczestniczą w spotkaniach forum ACT NATO TIDE. Jest to międzynarodowe środowisko wysokiej klasy specjalistów, którzy opracowują technologie tworzenia świadomości sytuacyjnej w oparciu o współdzielenie zasobów informacyjnych państw tworzących koalicję.
[Czytaj więcej/zwiń]
Konferencje NATO TIDE Sprint odbywają się 2 razy do roku, wiosną w Europie, jesienią w Stanach Zjednoczonych. Stanowią forum, podczas
którego specjaliści z państw NATO wymieniają swoje doświadczenia, prezentują rozwiązania oraz ustalają kierunki rozwoju prac w obszarach współpracy międzydomenowej, architektury systemów, systemów wsparcia
dowodzenia, rozwiązań mobilnych, cloud-computingu, bezpieczeństwa systemów ze szczególnym naciskiem na ochronę przed atakami cybernetycznymi.
Specjaliści WIŁ biorą aktywny udział w spotkaniach TIDE Sprint. Już w 2009 r. środowisko TIDE pozytywnie oceniło oraz przyjęło rekomendacje w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa teleinformatycznego (np. uwierzytelniania użytkowników i usług w warstwie aplikacji) na podstawie opracowań specjalistów WIŁ. Wskazać tu należy intensywną bilateralną współpracę ze stroną szwedzką (FMW - Swedish Defence Material Administration) w trakcie weryfikacji tworzonych opracowań.
Podczas ostatnich konferencji, które odbyły się w październiku 2012 r. w Norfolk (USA) oraz w kwietniu 2013 r. w Stavanger (Norwegia), przedstawili wyniki prac WIŁ w zakresie obrony przed atakami sieciowymi oraz rozwiązań dotyczących wymiany informacji pomiędzy systemami o różnym poziomie zaufania. Udział delegacji WIŁ w TIDE Sprint jest pozytywnie przyjmowany przez organizatorów - przedstawicieli ACT- co ma oddźwięk w raportach podsumowujących warsztaty.
|
CWIX 2010: Coalition Warrior Interoperability Exercise, Examination, Experimentation, Exploration. Udział w ćwiczeniach CWIX umożliwia weryfikację interoperacyjności najnowszych rozwiązań w środowisku międzynarodowym wśród potencjalnych przyszłych koalicjantów w misjach pokojowych. WIŁ w prowadzonych przez siebie pracach badawczych i rozwojowych opracował demonstrator technologiczny umożliwiający zapewnienie bezpiecznej wymiany informacji w sieciach heterogenicznych, pozwalający na przekazywanie informacji o pozycji wojsk własnych (usługa BFT - ang. Blue Force Tracking). W ramach CWIX WIŁ skupił się na uwierzytelnionej i autoryzowanej wymianie informacji w relacjach międzydomenowych oraz na testowaniu usług, które mogą być współdzielone w przyszłych operacjach militarnych.
[Czytaj więcej/zwiń]
W ramach testów bezpieczeństwa zweryfikowano mechanizm międzydomenowej identyfikacji użytkowników i zapewnienia im odpowiedniego dostępu do zasobów informacyjnych, zgodnie z ich uprawnieniami i aktualną polityką bezpieczeństwa własnego systemu. Mechanizm ten umożliwia integrację dotychczas stosowanych wewnątrzdomenowych metod uwierzytelnienia i kontrolę dostępu do zasobów niezależnie od techniki weryfikacji tożsamości użytkownika w domenie koalicjanta. Testowane rozwiązanie jest niezwykle istotne w systemach wojskowych, gdyż priorytetem w zapewnieniu bezpieczeństwa informacji, oprócz poufności i integralności, jest identyfikacja źródła i odbiorcy informacji, czyli komu informację udostępniamy albo od kogo ona pochodzi. Zakres dostępu jest określany w zależności od poziomu zaufania do partnera oraz aktualnego stanu zagrożeń sieci. Zweryfikowane rozwiązanie pozwala na dynamiczne zarządzanie uprawnieniami użytkowników własnych oraz koalicjantów.
Jednym z obszarów zainteresowań WIŁ jest stosowanie najnowszych rozwiązań w zakresie dystrybucji i pozyskiwania informacji zgodnie z architekturą zorientowaną usługowo SOA (ang. Service Oriented Architecture). W ramach ćwiczeń CWIX testowane były możliwości zastosowania usługi BFT, czyli śledzenia wojsk własnych, zaimplementowanej zgodnie ze standardem NATO oraz jej efektywnej realizacji w radiowych łączach wąskopasmowych wykorzystywanych przez użytkowników mobilnych. W ramach ćwiczeń przedstawiono także dwie implementacje klienckie usługi BFT. Pierwsza z nich odpowiada wymaganiom użytkownika stacjonarnego, posiadającego terminal o dużych możliwościach obliczeniowych oraz zazwyczaj dostęp do szerokopasmowego łącza sieciowego. Natomiast druga implementacja dostosowana była do ograniczonych możliwości terminali użytkowników mobilnych, działających w sieciach podatnych na degradację.
Cele Instytutu podczas ćwiczeń CWIX zostały osiągnięte. WIŁ po raz kolejny zweryfikował swoje opracowania w środowisku międzynarodowym. Tuż przed ćwiczeniami CWIX wspomniane opracowania z zakresu bezpieczeństwa były weryfikowane z rzeczywistymi systemami zobrazowania sytuacyjnego w obszarze morskim podczas eksperymentu CAP-DEMO w ramach ćwiczeń Multinational Experimentation (MNE-6).
Ćwiczenia w środowisku zbliżonym do rzeczywistego pozwalają Instytutowi na opracowanie urządzeń zgodnie ze współczesnymi wymogami działań militarnych oraz potrzebami użytkowników. W ramach ćwiczenia CWIX pozytywnie zweryfikowano opracowania, które staną się komponentem wdrażanych urządzeń w Siłach Zbrojnych.
|
CWIX 2012
EU NEC DEMO 2013
PROJEKTY EUROPEJSKIEJ AGENCJI OBRONY
MIDNET: Military Disruption Tolerant NETworks - Projektowanie wojskowych sieci bezprzewodowych odpornych na uszkodzenia. Celem projektu jest opracowanie założeń standaryzacyjnych na sieci bezprzewodowe odporne na uszkodzenia oraz demonstratora technologii, które będą wykorzystywane w systemach wojskowych i cywilnych wymagających wysokiej niezawodności i bezpieczeństwa.
TACTICS: Tactical Service Oriented Architecture - Architektura usługowa systemów taktycznych. Wdrożenie opracowanych i rekomendowanych w projekcie TACTICS rozwiązań umożliwi efektywne i bezpieczne przekazywanie informacji do najniższych poziomów dowodzenia oraz osiąganie świadomości sytuacyjnej również na najniższych szczeblach dowodzenia. Jednym z założeń architektury SOA jest elastyczność i dynamiczna rekonfiguracja komponentów, powodująca możliwość tworzenia nowych relacji informacyjnych w czasie działania systemu. Pozwoli to na przekazywanie wrażliwych informacji, komunikatów poprawiających jakość i szybkość podejmowania decyzji.
ESSOR: European Secured Software Defined Radio - działający w jego ramach Project Team on Software Defined Radio (PT on SDR) zajmuje się koncepcją bezpiecznego radia programowalnego, przewidywanego do stosowania we wspólnych operacjach państw zrzeszonych w pakcie NATO.
ICAR: Intelligent Control of Adversary Radiocommunications - Inteligentna kontrola łączności radiowej przeciwnika. Projekt ICAR ma na celu podniesienie możliwości partycypantów w zakresie przechwytu i kontroli łączności radiowej w środowisku zurbanizowanym na terenie Unii Europejskiej. Ma on powiększyć możliwości w zakresie wykrywania, lokalizacji, kontroli, przechwytu i blokowania łączności radiowej (od nadajników zakresu KF do terminali telefonii satelitarnej) przeciwnika, tj. grup terrorystycznych, organizacji przestępczych, oraz minimalizowanie zagrożenia związanego z IED (improwizowanymi ładunkami wybuchowymi) inicjowanymi drogą radiową. Działanie systemu ma wywierać minimalny lub niezauważalny wpływ na istniejącą infrastrukturę telekomunikacyjną i jakość świadczonych przez nią usług. Projekt zakończy się demonstratorem elementów systemu i pokazem jego możliwości.
PROJEKTY UNII EUROPEJSKIEJ
INSIGMA: Inteligentny System Informacyjny dla Globalnego Monitoringu, Detekcji i Identyfikacji Zagrożeń http://insigma.kt.agh.edu.pl/. Projekt finansowany z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie złożonego systemu informacyjnego do celów kompleksowej detekcji i identyfikacji zagrożeń oraz monitoringu i identyfikacji obiektów ruchomych. Do podstawowych efektów oczekiwanych w wyniku realizacji tego systemu należą: opracowanie metod automatycznej obserwacji i rejestracji parametrów o obiektach ruchomych, transmisji i archiwizacji danych oraz identyfikacji osób znajdujących się w tych obiektach; wykrywanie zagrożeń i analiza różnorodnych parametrów ruchu na tle dynamicznych map; identyfikacja osób i zagrożeń na bazie terminali przenośnych i inteligentnego monitoringu oraz wyszukiwanie osób, danych i treści multimedialnych z zabezpieczeniem obiegu i przechowywania informacji.
INNE
TACOMS Post-2000 - "Tactical Communication Standards for the Land Combat Zone Post-2000"
Wojskowy Instytut Łączności aktywnie uczestniczył w realizacji programu TACOMS Post 2000, mającego na celu opracowanie serii standardów definiujących wymagania dotyczące interoperacyjności perspektywicznych szerokopasmowych systemów łączności, a tym samym zapewnienie interoperacyjności pomiędzy taktycznymi systemami łączności różnych armii.
[Czytaj więcej/zwiń]
W sierpniu 2003 r. weszła w życie nowela do porozumienia międzynarodowego (Amendment to Memorandum of Understanding) związanego z realizacją programu TACOMS Post 2000, która określiła zasady przyłączenia strony polskiej do realizacji programu oraz wytyczyła zadania do wykonania.
Konsekwencją tego było zawarcie pomiędzy konsorcjum TAC ONE i Wojskowym Instytutem Łączności Kontraktu Podwykonawczego (TACOMS Post 2000 Sub-Contract), który zaczął obowiązywać w dniu 3.10.2003 r. Określał on zadania WIŁ w ramach programu TACOMS Post 2000, regulował zasady ich wykonania, płatności i inne zobowiązania współuczestników.
W ramach kontraktu WIŁ wykonywał zadania w formie pakietów roboczych. Wynikami prac poszczególnych faz realizacji każdego pakietu roboczego były raporty, przekazywane do TAC ONE za pośrednictwem specjalnie zbudowanego na potrzeby programu systemu informatycznego, umożliwiającego również Instytutowi uzyskanie wszystkich dostępnych informacji wytwarzanych w trakcie tych prac.
Na 2005 r. zaplanowano dokończenie realizacji pakietu roboczego dotyczącego protokołów mechanizmów wymiany informacji routingowej z sieciami zewnętrznymi do realizacji usług zorientowanych połączeniowo.
Następne fazy programu były prowadzone w ramach tzw. inicjatywy testowania i prototypowania. WIŁ aktywnie uczestniczył w tych pracach. Został powołany zespół do realizacji prototypów wybranych punktów interoperacyjnych.
Jedną z form testowania prototypów były ćwiczenia WinEx i Combined Endeavour przeznaczone dla nowoczesnych systemów szerokopasmowych opracowywanych zgodnie z wytycznymi programu TACOMS Post 2000.
|
TICNET - "Implementation of IPv6 Protocol for Tactical Interoperable Communications Networks"
W marcu 2003 roku WIŁ wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną i niemieckim Instytutem Telekomunikacji, Przetwarzania Informacji i Ergonomii (FKIE - Wachtberg) przystąpił do realizacji projektu badawczego pt. "Implementation of IPv6 Protocol for Tactical Interoperable Communications Networks" (TICNET).
[Czytaj więcej/zwiń]
Jego celem była ocena możliwości zastosowania protokołu IPv6 w wojskowych sieciach telekomunikacyjnych, przystosowanie go do wymagań wojskowych oraz symulacyjna i bezpośrednia weryfikacja zaproponowanych rozwiązań. Wykorzystanie protokołu IPv6 stworzy warunki do poprawy interoperacyjności narodowych taktycznych systemów telekomunikacyjnych.
Prace zakończyły się według planu w 2005 roku. Ich najistotniejszym efektem jest opracowanie procedur gwarantowania jakości usług czułych na opóźnienie w taktycznych wąskopasmowych sieciach IPv6 wraz z ich symulacyjną i eksperymentalną weryfikacją, opracowanie dwóch niezależnych implementacji adaptera sieciowego (polskiej i niemieckiej) realizujących procedury gwarantowania jakości usług, opracowanie modelu symulacyjnego adaptera sieciowego oraz dokonanie jego walidacji, zbudowanie zintegrowanego środowiska badawczego przeznaczonego do badania wąskopasmowych sieci opartych na stosie protokołów IPv6/IPSec obejmującego laboratoria IT WAT, WIŁ i FKIE oraz wspólne publikacje w materiałach prestiżowych konferencjach międzynarodowych, w tym konferencji Panelu IST organizacji NATO RTO.
|
Military Communications and Information Systems Conference
Wojskowy Instytut Łączności jest współorganizatorem corocznej konferencji MCC wraz z Wojskową Akademią Techniczną oraz krajowym oddziałem Stowarzyszenia AFCEA. Konferencję wspierają od lat NATO Consultation, Command and Control Agency (NC3A) oraz European Defence Agency. Na forum międzynarodowym i krajowym konferencja ta została rozpowszechniona pod nazwą NATO Regional Conference on Military Communications and Information Systems. W roku 2006 zmieniono nazwę na MCC - Military Communications and Information Systems Conference.
Konferencja skutecznie służy międzynarodowej wymianie najnowszych informacji dot. wojskowych systemów łączności i informatyki pomiędzy naukowcami oraz przedstawicielami przemysłu i sił zbrojnych, a także instytucji związanych z obronnością.
[Czytaj więcej/zwiń]
Idea zorganizowania konferencji naukowej, która umożliwiłaby prezentację najważniejszych zagadnień dotyczących nowo opracowywanych wojskowych systemów łączności i informatyki, powstała w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu na początku lat 90 ubiegłego wieku. W 1997 roku, po zakończeniu działalności WSOWŁ, organizację Wojskowej Konferencji Telekomunikacji i Informatyki przejął Wojskowy Instytut Łączności oraz Wojskowa Akademia Techniczna.
W 1998 roku do grona organizatorów aktywnie włączyła się natowska agencja NC3A, natomiast w 1999 roku wydarzenie uzyskało status regionalnej konferencji natowskiej. Świadczyła o tym nie tylko jej nazwa, ale i aktywny udział licznych przedstawicieli z Głównej Kwatery NATO oraz państw NATO. W kolejnych latach konferencja zyskała jeszcze szerszy zasięg, a do grona jej aktywnych uczestników dołączyli przedstawiciele Europejskiej Agencji Obrony (EDA).
Obecnie konferencja jest organizowana na przemian w Polsce (do tej pory w Zegrzu, Gdyni, Krakowie i Wrocławiu) oraz za granicą: w 2007 r. w Bonn (Niemcy), w 2009 r. w Pradze (Czechy), w 2011 r. w Amsterdamie (Holandia), a w 2013 r. w Saint Malo (Francja), gromadząc ekspertów z obszaru Europy i NATO. W 2010 r. równolegle z MCC zorganizowano sympozjum oraz robocze posiedzenie Panelu IST organizacji NATO RTO. Całe wydarzenie opatrzono nazwą Military Communications and Information Systems Week (MCISWeek). Kolejna konferencja odbedzie się w dniach 18 - 19 maja 2015 r. w Krakowie pod zmienioną nazwą: International Conference on Military Communications and Information Systems - ICMCIS.
|
23.04.2009 r. podpisane zostało porozumienie między Wojskowym Instytutem Łączności a niemieckim Forschungsinstitut Für Komunikation, Informationsverarbeitung und Ergonomie (FKIE) dot. współpracy naukowej.
Porozumienie podpisali: prof. dr. rer. nat. Maurus Tacke - prezes zarządu Forschungsgesellschaft für Angewandte Naturwissenschaften (FGAN) oraz dr inż. Marek Suchański - dyrektor Wojskowego Instytutu Łączności.
|